TOP 10 küsimust õhuniisutajate kohta

 

1. Kes vajab õhu niisutamist?

Õhu niisutamine aitab muuta keskkonna mugavamaks tõstes kuiva õhu niiskustaset. Tavaliselt langeb külmal aastaajal õhuniiskuse tase drastiliselt, kuna külm õhk ei suuda säilitada niipalju niiskust kui soe õhk. Suhteline õhuniiskus langeb ka ventilatsiooni tõttu drastiliselt, võttes külma õhu, soojendades seda ja põhjustades järgmisi sümptomeid:

  • Kuiv ja sügelev kurk;
  • Kuiv ninaõõnes;
  • Lõhenenud huuled;
  • Kuiv ja ketendav nahk;
  • Verejooks ninast;
  • Erinevad hingamisteede haigused.

Lisaks võib kuiv õhk jäädavalt kahjustada teie kodu sisustust ja seadmeid. Kuiv õhk võib põhjustada pragusid puitparkettpõrandas, kuivatades värvi või tapeeti põhjustades nende koorumist ja tekitada ruumis ebameeldiva elektrostaatilise laengu. Kuiv õhk võib ka puidust instrumente ja kunstiteoseid tõsiselt kahjustada. Õhuniisutaja kasutamine ja õhuniiskuse taseme tõstmine aitab neid probleeme vältida.

 

2. Millist õhuniiskuse taset peaksite ruumis hoidma?

Hügieenistandardite kohaselt on tervislik siseruumide niiskus vahemikus 40 kuni 60 protsenti. Kui siseruumide õhuniiskus ületab 60%, suureneb hallituse ja kondenseerumise oht tunduvalt. Kui siseruumides on õhuniiskus alla 40%levivad gripiviirused kiiremini, väheneb heaolu ja tekivad hingamisprobleemid. Veendumaks, et teie kodu õhuniiskuse tase on optimaalne, ostke näiteks õhuniiskuse mõõtur WHG-1, mis näitab pidevalt, kuidas sisekliima tingimused muutuvad.

 

3. Miks on vaja õhuniisutit?

Õhuniisutajad niisutavad ruumi õhku. Pole tähtis, mis tehnoloogiaga on õhuniisutaja, nende funktsioon on põhimõtteliselt sama. Erinevat tüüpi õhuniisutajad kasutavad sama tulemuse saavutamiseks erinevaid tehnikaid.

 

4. Mis vahe on niisutajatel?

Õhuniisutid jagunevad vastavalt tehnoloogiale:

  • Ultraheli - töötab vaikselt, kuid vee aurustumisel võib jääda mööblile katlakivi. Need mudelid sobivad ideaalselt magamistubadesse (nt Titan Stylies õhuniisutaja);
  • Külm aur (aurustid) koos filtritega - töötab sarnasel helitasemel või pisut valjemini, kuid ei jäta lubjajääke, on kergesti hooldatav ja madala energiatarbimisega (nt õhuniisutaja Oskar StadlerForm);
  • Külm aur ketastega (õhupesurid) - töötab valjemini, kuid ei jäta katlakivi, ei pea niisutavaid filtreid vahetama, kasutab väga vähe elektrit ja vajab vähe hooldust (nt AW600 Winixi niisutaja);
  • Kuum aur - vaikne, kuid kasutab palju elektrit ja jätab mööblile lubjajäägid.

 

5. Mida tähendab niisutaja jõudlus?

Õhuniisutaja jõudluse määrab, kui palju vett seade aja jooksul ruumi õhku eraldab. Mida kuivem on siseõhk või mida intensiivsemalt ruumi ventileeritakse, seda tõhusamat niisutajat vajate. Õhu läbilaskevõime kohta esitatakse tavaliselt andmed vee koguse kohta milliliitrites, mille niisutaja aurustab ühe tunni jooksul. Kui siseruumides niiskuse tase tõuseb, väheneb niisutaja jõudlus, kuna niiske õhk imab vett aeglasemalt. Samuti, mida kõrgem on temperatuur ruumis, seda suurem on niisutamise efektiivsus, kuna soe õhk suudab säilitada rohkem niiskust kui külm.

 

6. Kui kaua peaksin niisutajat kasutama?

Kuivas siseõhus töötab õhuniisutaja tavaliselt kogu aeg nii päeval kui öösel. Enamik õhuniisutajaid jälgib automaatselt ruumitingimusi ja vajadusel niisutavad, kuni nad saavutavad soovitud mugava õhuniiskuse taseme.

 

7. Millised õhuniisutid töötavad kõige vaiksemalt?

Ultraheli õhuniisutid töötavad tavaliselt väga vaikselt. Neid õhuniisutajaid kasutatakse enamasti magamistubades. Filtreid kasutavad väikesed külma auru tüüpi niisutajad võivad töötada ka väga vaikselt, nt. niisuti HELOS.

 

8. Ile energii elektrycznej zużywa nawilżacz powietrza?

Elektritarbimine sõltub sellest, kui intensiivselt peate oma ruume niisutama ja millist õhuniisutajat kasutate. Külma auru niisutajate tehnoloogia kasutab teatud koguse vee levitamiseks kõige vähem elektrit. Ultraheli õhuniisutid kasutavad sama koguse vee aurustamiseks rohkem elektrit ja kuuma auruga õhuniisutid tarbivad kõige enam elektrit.

 

9. Kas aurustatavale veele saame lisada erinevaid toidulisandeid, näiteks eeterlikke õlisid või muid lõhnaaineid?

Ärge kunagi lisage vette lisandeid, vastasel juhul võite seadet pöördumatult kahjustada. Mõnel niisutajamudelil on spetsiaalsed sahtlid eeterlike õlide jaoks, kuhu saab lõhnaaineid valada. Kui niisutajal on see funktsioon, tuuakse see teave tootekirjelduses või kasutusjuhendis.

 

10. Miks tekib ruumide niisutamisel valget tolmu?

See tolm on vees leiduvad mineraalid (lubi, soolad jne). Tolmu tekitavad tavaliselt ultraheli õhuniisutajaid. See tolm on kahjutu ja seda on lihtne eemaldada. Mõned ultraheli niisutajad kasutavad vee lubjaskaala vähendamiseks spetsiaalseid filtreid (nt Model Titan). Vee katlakivi eemaldamise filtreid tuleb regulaarselt vahetada, et vähendada ruumis lubjakattu. Külma auru niisutajad ei erita lupja (nt Oskari mudel), mis muudab need mugavamaks kasutada ja hõlpsaks hooldada. Regulaarne õhuniisutajate veepaakide ja muude veega kaetud osade puhastamine hoiab õhuniisutajad pikemalt töökorras.