Näpunäiteid õhupuhasti ostmiseks

Turul on üsna palju seadmeid, mida tootjad nimetavad õhupuhastajateks, kuid mitte kõik need seadmed ei tee seda tööd, mida nad tegema peaksid. Mida tuleks õhupuhasti valimisel silmas pidada või mida vältida? Paljude ostjate jaoks on õhupuhasti täiesti uus ja proovimata seade ning klientidel puudub sageli kogemus tema vajadustele kõige paremini vastava õhupuhasti ostmiseks. Püüame anda nõu, kuidas valida kõige sobivam õhupuhasti ja millistele kasulikele omadustele tasub tähelepanu pöörata.

 

 

Põhiomadused

 

Puhastatav ala

Veenduge, et õhupuhastil näidatud efektiivne (optimaalne) kasutusala oleks võrdne või suurem kui ruumide kogupindala, kus plaanite õhku puhastada. Õhupuhasti tööala on antud seadme õhuvoolu suhtes m3/h ja põhineb lae kõrgusel 2,5 meetrit.

 

Õhu filtreerimise arv tundides

See joonis näitab, kui kiiresti suudab õhupuhasti kogu ruumis oleva õhu läbi filtreerida. Näiteks kui õhupuhasti maksimaalne õhuvoolu kiirus on 300 m3/h ja ruumi suurus on 75m3 (pindala 30m2 x lae kõrgus 2,5m), siis suudab see õhupuhasti filtreerida kogu ruumi õhu kuni 4 korda tunnis. Kui teil on astma või allergia või kui mustus või lõhnad toas taastuvad väga kiiresti, soovitame arvestada näitajaga vähem kui 4 korda.

 

Hind

Õhupuhastide maksumus ulatub väikeste ruumide jaoks odavatest seadmetest kuni uuenduslike ja moodsa tehnoloogiaga kallimate seadmeteni. Ostuhind pole ainus õhupuhastiga seotud kulu. Oluline on arvestada filtri vahetamise kuludega kord aastas ja energiakuluga.

 

Filtrid

Õhupuhasti ostmisel pöörake kindlasti tähelepanu seadmes kasutatavatele filtritele. Vaadake, millist õhusaastet õhupuhasti suudab puhastada. Kõigil tõhusatel õhupuhastitel peab olema HEPA filter! HEPA-filter puhastab õhust erinevad allergeenid, näiteks õietolmu, loomade kõõma, tolmu, mikroobe ja suitsu. Võrrelge visuaalselt HEPA filtri suurust ja muid õhupuhastide omadusi. Äärmiselt kvaliteetset HEPA filtri puhastamist pakuvad ELFI 900. Enamikul õhupuhastajatel on ka söefilter lõhnade ja muude lenduvate orgaaniliste ühendite eemaldamiseks õhust. Oluline on arvestada kasutatud aktiivsöefiltri massiga. Reegli kohaselt 1 gramm aktiivsütt puhastab ühe sigareti lõhna ja suitsu. Parimat aktiivsöefiltrit saab kasutada õhupuhastis AL 310.

 

Elektritarbimine

Nagu kõik elektriseadmed, kasutavad ka erinevad õhupuhastid erinevas mahus energiat. Erinevalt enamikust seadmetest peab õhupuhasti tavaliselt töötama pidevalt ja katkematult, nii et enne õhupuhasti ostmist peaksite arvestama ka elektriarvega. Enamike õhupuhastite energiatarve on märgitud vattides (W). Kui soovite arvutada, kui palju õhupuhasti päevas kasutab, korrutage see arv 24-ga ja jagage kilovatt-tunni saamiseks 1000-ga. Muidugi, suurema ala puhastamiseks mõeldud õhupuhastid tarbivad rohkem energiat kui väikesele pindalale mõeldud õhupuhastid, kuid nad teevad ka sama töö palju kiiremini. Enamik õhupuhastajaid tarbib vähe elektrit, kuid ainult mõned neist on äärmiselt ökonoomsed ja omavad rahvusvaheliselt tunnustatud Energy Stari sertifikaati. Maailma ökonoomsemad Rootsi õhupuhastid, Wood's AL 310 ja TALL 155, on äärmiselt energiasäästlikud.

 

Müra tase

Mõned õhupuhastid töötavad eriti vaikselt, võrreldes teiste turul pakutavate õhupuhastidega. Erinevate õhupuhastide kirjeldustes toodud detsibelle on raske usaldada, kuna mürataseme mõõtmine pole standardiseeritud. Erinevad tootjad näitavad õhupuhasti müratasemeid erinevates režiimides. Samuti erineb mõõtekaugus seadmest. Mõned tootjad mõõdavad müra 3 meetri kauguselt, teised aga mõõdavad seadme lähedal.

 

Puhta õhu kättetoimetamise määr (CADR - Clean Air Delivery Rate)

Selles testis võrreldakse õhupuhastide õhu puhastamise tulemusi tolmu, õietolmu ja tubakasuitsuga seoses. Testi viib läbi üks maailma suurimaid organisatsioone AHAM, kes teostab erinevate kodumasinate standardiseeritud testimist. On teada, et see on suurim ja usaldusväärsem õhupuhastite katsete läbiviija organisatsioon. Kõigil suurematel, tuntud ja spetsialiseerunud õhupuhastite tootjatel on seadmete võrdlemiseks oma CADR-reiting. Meil on hea meel, et meil on võimalus tutvustada Wood's õhupuhasteid, millel on üks kõrgeimaid CADR-i hinnanguid. Õhupuhastite mudelitel nagu ELFI 900 pole turul palju konkurente. Kahjuks pole kõiki turul olevaid väiksemaid õhupuhasteid testitud, mistõttu on nende võrdlemine teiste seadmetega keeruline. Kliendi valik on kas osta testitud õhupuhasti, millel on garanteeritud näitajad või valida testimata õhupuhasti ja oodata efekti.

 

Funktsionaalsus

Erinevatel õhupuhastidel on palju erinevaid lisatarvikuid, mis muudavad seadme kasutamise lihtsamaks. Siseõhu saastamisele reageerivad andurid, lihtsad või ülitõhusad ionisaatorid, valguseandurid jms. on vaid mõned paljudest funktsioonidest. Lisaseadmete paljusus ei peaks siiski olema õhupuhasti valimise peamine kriteerium. Tuleb meeles pidada, et seade peab kõigepealt täitma õhu puhastamise funktsiooni, milleks see on ette nähtud.

 

Garantii

Viimane, kuid mitte vähem tähtis asjaolu on, et õhupuhasti ostul kaasneb seadmega garantii. Enamikul õhupuhastajatel on turul 2-aastane garantii, kuid mõnel tootjal on täiendavad tingimused, mis võivad garantiid pikendada. Näiteks Wood's õhupuhastide tootja pikendab seadme garantiid kuni 10 aastaks, kui klient vahetab regulaarselt HEPA filtrit.

 

TÄHELEPANU! Kõik nn "õhupuhastid" ei tee tegelikult soovitud tööd.

 

Mõned turul olevad "õhupuhastid" saastavad tegelikult õhku kahjuliku osooni tootmisega - eriti võimsa kopsuärritajaga, mis on astma või muude kopsuhaiguste korral väga ohtlik. Osoonigeneraatoreid pakuvad sageli mitteprofessionaalsed müüjad ja neid kasutatakse õhuvärskendajana hea lõhna tekitamiseks. Need seadmed ei puhasta õhku vaid nende keemiline reaktsioon tekitab õhku mitmesuguseid ohtlikke orgaanilisi kemikaale. Lisateavet selle kohta, miks osooni tekitajad on väga ohtlikud, saab lugeda siit.

 

Kuna õhupuhastid on paljude ostjate jaoks uudsus ja seade, mida pole veel katsetatud, ei vasta paljud turul olevad õhupuhastid tegelikult nende kohta pakutavale teabele. Paljude õhupuhastite puhul ei hinnata õhu puhastamise kvaliteeti, puhastusala ega õhuvoolu praktiliste katsetega.

 

Teie vajadustele vastava kvaliteetse õhupuhasti valimiseks soovitame teil pöörduda spetsialisti poole. Kui võtate ühendust aadressiga Ohukuivatid.ee, annavad töötajad teile alati põhjalikku ja professionaalset nõu.