Kontaktid:
TEL.: +372 (534) 07670

Õhupuhastid

 

 

 

Kas kahtlete, missugust õhupuhastit osta? Anname professionaalseid soovitusi, mis aitavad otsusele jõuda!

 

Mis on õhupuhasti?

Õhupuhasti on lihtne seade, mis koosneb ventilaatorist (või mitmest ventilaatorist) ja spetsiaalsetest filtritest. Kuna enamus õhusaastest on küll väga väikesed, kuid siiski suhteliselt lihtsalt kinnipüütavad ja kättesaadavad osakesed, suudavad õhupuhastid õhuvoolu läbi filtrite juhtides neid mehaaniliselt õhust eraldada. Tavaliselt ei kasuta õhupuhastid palju elektrienergiat, nende võimsus jääb 4 ja 60 vati vahele, sõltuvalt puhastusjõudlusest ja lisafunktsioonidest.

Miks mul õhupuhastit vaja on?

Õhusaaste tekib väga paljudest erinevatest allikatest ning kui elate linnas, on väga tõenäoline, et teil läheb õhupuhastit juba praegu vaja. Puhtamat õhku hingates puhkame une ajal paremini välja ning kopsude töö ja üldine tervislik seisund paraneb. Kui keegi perekonnas allergia käes kannatab, võib õhupuhasti osutuda väga kasulikuks, kuna seade eemaldab õhust tavalised allergeenid, näiteks õie- ja olmetolmu, loomade karvad ja kõõma, hallituse spoorid jne.

Kuidas õhupuhastit valida?

Õhupuhastite puhul hinnatakse umbkaudselt seda, kui suurt ruumi need efektiivselt puhastada suudavad. Mõõtke ära ruumi pindala, mille õhku soovite puhastada, ning hankige õhupuhasti, mille optimaalne puhastatav pind on veidi suurem. Mingil juhul ei saa õhupuhasti olla liiga võimas – lihtsalt mida võimsam õhupuhasti teil on, seda kiiremini see oma tööga hakkama saab, või siis saate seadet kasutada madalamal režiimil. Turul on väga palju õhupuhastite tootjaid, kelle seadmed erinevad üksteisest nii hinna, funktsioonide kui ka õhu puhastamise kvaliteedi poolest. Sellest, kuidas õhupuhastit ostes mitte sisse kukkuda, lugege täpsemalt artiklist „Nõuanded õhupuhasti valimiseks“.

Mitut õhupuhastit vaja läheb?

See sõltub ruumidest, mille õhku soovite puhastada. Kui kavatsete hankida vaid ühe õhupuhasti, alustage magamistoast, kuna selles ruumis tahetakse võimalikult hästi välja puhata, seal magatakse ja veedetakse suur osa ööpäevast. Õhupuhastit võite ka ühest ruumist teise viia, kuid niimoodi väheneb õhu puhastamise efektiivsus ning selle täielikuks puhastamiseks kulub rohkem aega. Kõige ideaalsemaks lahenduseks on igas toas, või vähemalt igas teises ruumis asuv õhupuhasti. Juhul, kui kavatsete õhupuhastit mööda ruume ringi liigutada, valige võimalikult võimas seade, mis õhu kiiremini ära puhastab.

Missugused on õhupuhastite filtrid ja mitu neid on?

Kõigi õhupuhastite peamiseks filtriks on HEPA filter, ehk teisisõnu suure tõhususega tahkete osakeste õhufilter (high-efficiency particulate air filter). Omavahel ühendatud kiudude mitmest kihist koosnev filter eraldab õhus leiduva mustuse mehaaniliselt. HEPA filter on tavaliselt kõige kallim ja kõige olulisem filtritüüp. Sageli on õhupuhastites ka aktiivsöefilter, mille ülesandeks on lõhnade eemaldamine õhust ja kemikaalide lagundamine.

Mõnedel õhupuhastitel on ka pestavad eelfiltrid, mis on mõeldud suurema tolmu, karvade, loomade kõõma jne püüdmiseks õhust. Neid eelfiltreid tuleb regulaarselt puhastada või uutega asendada. Eelfiltri põhiülesandeks on HEPA filtri kasutusaja pikendamine.

Kuhu õhupuhasti paigaldada?

Koht, kuhu seade paigutatakse, on maksimaalse efektiivsuse saavutamiseks väga oluline. Puhta õhu väljundvõimsust (CADR – clean air delivery rate) ja ruumi optimaalset pindala mõõdetakse õhupuhasti testimisel tühjas toas, seega juhul, kui asetate seadme laua alla, otse seina äärde või suurte mööbliesemete vahele, vähendate läbi õhupuhasti tsirkuleeriva õhu voolu. Seadme efektiivsus paraneb, kui sellele rohkem ruumi teete. Pidage silmas ka asjaolu, et õhupuhasti töötab efektiivselt vaid siis, kui ruumi uksi ja aknaid kinni hoitakse.

Mida tuleb õhupuhasti kasutamisel arvesse võtta?

Õhupuhasti filtreid tuleb regulaarselt vahetada. Tavaliselt on HEPA filter pärast 1-aastast tööd juba tugevalt saastunud ning oma tõhususe kaotanud. Õhupuhasti ostmisel on oluline arvestada ka filtrite hindadega, kuna need moodustavad suure osa korduvatest ekspluatatsioonikuludest, mida õhu efektiivseks puhastamiseks kanda tuleb. Mõnedel õhupuhastitel on mitu eraldi filtrit, teistel aga kombineeritud filtrid (kaks või kolm filtrit ühes). Kui vähegi võimalik, uurige enne õhupuhasti ostmist tingimata välja ka filtrite hinnad ja kasutusaeg. Selleks ajaks, kui tubadest tolmu imete, on soovitatav õhupuhasti välja lülitada – see võib filtrite kasutusaega märgatavalt pikendada. Samuti võite tolmuimejaga puhastada ka filtri esiosale kogunenud tolmu.

Lisafunktsioonid

Enamus õhupuhasteid kasutab õhu ionisaatoreid, mis õhus olevaid kahjulikke osakesi ligi tõmbavad ja neutraliseerivad. Õhu ionisaator võib ka tolmu ja muud mustust staatilisest elektrist vabastada, mistõttu HEPA filter õhku veelgi efektiivsemalt puhastab. Väga oluline on arvesse võtta seda, et õhupuhastis olev ionisaator hingamisteede haigusi põhjustavat osooni ei eraldaks. Meie pakutavad õhupuhastid WINIX, ELFI ja SHARP osooni ei eralda.

Mõnedel õhupuhastitel on ka õhuniisutusfunktsioon, mis on abiks ruumide kuiva õhu korral. Õhupuhasti ostmisel on soovitatav pöörata tähelepanu ka sellele, kas seadmel on öörežiim (eriti vaikne režiim), õhu kvaliteedi indikaator ja sensorid, ning võimalus puhastit nii kaugjuhtimispuldi kui ka nutitelefoni abil kaugjuhtida. Mõned Winixi õhupuhastid on varustatud wifiga, mis võimaldab kasutajal isegi kodust eemal viibides puhastit juhtida ja ruumi õhu kvaliteeti jälgida.

Rohkem teavet õhusaaste kohta

Õhusaaste tekkepõhjusteks ei ole ainult autod ja söega kütmine. Saasteainete allikaks võib olla ka hooajaline põllukultuuride põletamine, ehitus- ja remonditööd, fossiilkütuse põletamine tehastes, prügimäed ning koguni kasvuhooneefekti põhjustavate gaaside emissioon. Siseruumide õhk võib välisõhust ka saastatum olla, kuna mustus ja allergeenid tekivad ja levivad ka viletsa ventilatsiooni ning sisemiste saasteallikate tõttu, nagu näiteks toidu valmistamine, loomad, erinevad puhastustöödel kasutatavad kemikaalid jne.